MENU

Review: “Reparations” Gets All “Timey Wimey” About A Serious...

Fred Wildlife Refuge To Close Up On March 8th

January 31, 2020 Comments Off on Gypsy Rose Lee Awards Honor Best in Seattle Area Theater for 2019 Views: 559 *Seattle Theaterland, Arts & Entertainment, Arts News, Award Worthy, Capitol Hill News, News, Queer Theater, Stage

Gypsy Rose Lee Awards Honor Best in Seattle Area Theater for 2019

CITIZEN from Sound Theatre Company and SHEATHED from Macha Theatre Works both won for Outstanding Production of a Play at the 9th annual Gypsy Rose Lee Awards honoring excellence in Seattle area theater for 2019

The winners for the 9th annual Gypsy Rose Lee Awards from the Seattle Theater Writer’s group were announced Friday, January 31, 2020 honoring the best in Seattle area theater for 2019.

Among the big winners were Seattle Repertory Theatre’s highly acclaimed production of Indecent which shared Best Production of a Play and Best Direction honors with Village Theatre’s production of The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time. Indecent also won awards for Musical Direction and Lighting Design while “Dog in the Night-Time” snagged wins for Best Lead Actor, Best Sound Design and Best Video Design.

For smaller theater companies, the big winners were Sound Theatre Company’s production of the play Citizen, which was a co-production with The Hansberry Project and a locally written play, Sheathed from Macha Theatre Works who both shared the award for Best Play Production. Citizen also won for Best Direction of a Play and Outstanding Ensemble while Sheathed won for Best Leading Performance and Best Play writing.

Washington Ensemble Theatre mostly swept the Design categories in the Smaller Theater category for their spooky thriller Feathers & Teeth, winning for Best Scenic Design, Best Lighting Design and Best Sound Design.

On the musical theater side, the ACT Theatre/5th Avenue Theatre co-production of Urinetown snagged awards for Supporting Performance in a Musical and Best Costumes, while the brand new musical, The Last World Octopus Wrestling Champion by out gay actor/writer/composer Justin Huertas and produced by ArtWest Playhouse won Best Musical Production, Best Lead Performance in a Musical and Best Composing.

Justin Huertas’ The Last World Octopus Wrestling Champion produced at ArtsWest Playhouse won for Outstanding Production of a Musical at the 9th annual Gypsy Rose Lee Awards honoring excellence in Seattle area theater for 2019

The Gypsy Rose Lee Awards of 2019 go to:

(Winners denoted by a *** in front of their name, some categories have more than one winner)

Excellence in Production of a Play:

(Large ​Theaters): 

*** Indecent – Seattle Repertory Theatre
Nina Simone: Four Women – Seattle Repertory Theatre
Pass Over – ACT Theatre
Take Me Out – Strawberry Theatre Workshop
*** The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time – Village Theatre

(Small​ Theaters): 

*** Citizen – Sound Theatre Company and The Hansberry Project
Fire Season – Seattle Public Theater
*** Sheathed – Macha Theatre Works
The Christians – Pony World Theatre
White – Theatre22

Excellence in Production of a Musical:

Head Over Heels – ArtsWest
Million Dollar Quartet – Village Theatre
*** The Last World Octopus Wrestling Champion – ArtsWest
The Light in the Piazza – Showtunes Theatre
Urinetown – The 5th Avenue Theatre and ACT Theatre

Excellence in Direction of a Play:

(Large​ Theaters): 

Tim BondPass Over (ACT Theatre)
Greg CarterTake Me Out (Strawberry Theatre Workshop)
Valerie Curtis-NewtonNina Simone: Four Women (Seattle Repertory Theatre)
*** Sheila DanielsIndecent (Seattle Repertory Theatre)
*** Jerry DixonThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)

(Small Theaters): 

Julie BeckmanThe Revolutionists (Theater22)
Corey McDaniel and Tayo TalabiWhite (Theatre22)
Anita MontgomeryDry Land (Seattle Public Theater)
*** Jay O’LearyCitizen (Sound Theatre Company and The Hansberry Project)
Amy PoissonSheathed (Macha Theatre Works)

Excellence in Direction of a Musical:

Bill BerryUrinetown (The 5th Avenue Theatre and ACT Theatre)
Karen LundBright Star (Taproot Theatre)
Scott WeinsteinMillion Dollar Quartet (Village Theatre)
Mathew WrightThe Last World Octopus Wrestling Champion (ArtsWest)
*** Mathew WrightHead Over Heels (ArtsWest)
Shontina VernonNina Simone: Four Women (Seattle Repertory Theatre) and Michael KrenningThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre) both won Best Lead Performance in a Play honors in the 9th annual Gypsy Rose Lee Awards for 2019.

Excellence in Performance in a Play as a Lead Actor:

(Large Theaters): 

Andi Alhadeff – Indecent (Seattle Repertory Theatre)
Ian BondAmerican Junkie (Book-It Repertory Theatre)
Bradford FarwellIndecent (Seattle Repertory Theatre)

Gin HammondReturning the Bones (Book-It Repertory Theatre)

*** Michael KrenningThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)
Lamar Legend Take Me Out (Strawberry Theatre Workshop)
Treavor LovellePass Over (ACT Theatre)
Ayo TushindeBulrusher (Intiman Theatre)
*** Shontina VernonNina Simone: Four Women (Seattle Repertory Theatre)
James YiKim’s Convenience (Taproot Theatre)
Top row: Libby BarnardDry Land (Seattle Public Theater), Allyson Lee BrownCitizen (Sound Theatre Company and The Hansberry Project), Sunam EllisSheathed (Macha Theatre Works). 2nd Row: Aishé KeitaSunset Baby (ArtsWest), Teri J. Lazzara and Brandon RyanTrevor (MAP Theatre), Shermona MitchellWhite (Theatre22). Bottom Row: Christian QuintoOffice Hour (ArtsWest), Kathryn Van MeterFire Season (Seattle Public Theater), Erika VetterLungs (Really Really Theatre Group)

(Small Theaters): 

Libby BarnardDry Land (Seattle Public Theater)
Allyson Lee BrownCitizen (Sound Theatre Company and The Hansberry Project)
*** Sunam EllisSheathed (Macha Theatre Works)
Aishé KeitaSunset Baby (ArtsWest)
Teri J. LazzaraTrevor (MAP Theatre)
Shermona MitchellWhite (Theatre22)
Christian QuintoOffice Hour (ArtsWest)
Brandon RyanTrevor (MAP Theatre)
*** Kathryn Van MeterFire Season (Seattle Public Theater)
Erika VetterLungs (Really Really Theatre Group)

Excellence in Performance in a Musical as a Lead Actor:

John CountrymanMillion Dollar Quartet (Village Theatre)
Rachel Guyer-MaFunéHowl’s Moving Castle (Book-It Repertory Theatre)
Olivia HernandezAusten’s Pride (The 5th Avenue Theatre)
*** Corinna Lapid MunterThe Last World Octopus Wrestling Champion (ArtsWest)
Billie WildrickThe Light in the Piazza (Showtunes Theatre)
Monika JollyPeople of the Book (ACT Theatre) and Peter SakowiczEverything Is Illuminated (Book-It Repertory Theatre)

Excellence in Performance of a Play as a Supporting Actor – any non-lead:

(Large Theaters):

Carol DennisShout Sister Shout! (Seattle Repertory Theatre)
Sunam EllisUncle Vanya (The Seagull Project and ACTLab)
*** Monika JollyPeople of the Book (ACT Theatre)
Jon LutyensTake Me Out (Strawberry Theatre Workshop)
Craig PetersonTake Me Out (Strawberry Theatre Workshop)
Shaunyce OmarNina Simone: Four Women (Seattle Repertory Theatre)
Jéhan ÓsanyínThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)
*** Peter SakowiczEverything Is Illuminated (Book-It Repertory Theatre)
Amy ThoneRomeo and Juliet (ACT Theatre)
Michael WintersEverything Is Illuminated (Book-It Repertory Theatre)
Shanna Allman – The Revolutionists (Theatre22), Kathy HsiehWasher/Dryer (Pratidhwani and SiS Productions), and Suzy HuntJohn (ArtsWest) were all honored for their supporting performance at the 9th annual Gypsy Rose Lee Awards.

(Small Theaters): 

*** Shanna Allman – The Revolutionists (Theatre22)
Mike DoolyFire Season (Seattle Public Theater)
Sunam EllisThe Christians (Pony World Theatre)
*** Kathy HsiehWasher/Dryer (Pratidhwani and SiS Productions)
*** Suzy HuntJohn (ArtsWest)
Shermona MitchellB (Washington Ensemble Theatre)
Marianne OwenJohn (ArtsWest)
Abhijeet RaneLanguage Rooms (Pony World Theatre)
Funé TautalaSheathed (Macha Theatre Works)
Arika MatobaUrinetown (The 5th Avenue Theatre and ACT Theatre)

Excellence in Performance of a Musical as a Supporting Actor – any non-lead:

Nik HagenRock of Ages (The 5th Avenue Theatre)
Kataka CornHead Over Heels (ArtsWest)
Michael KrenningThe Light in the Piazza (Showtunes Theatre)
*** Arika MatobaUrinetown (The 5th Avenue Theatre and ACT Theatre)
Rafael MolinaThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Village Theatre)
Mari NelsonUrinetown (The 5th Avenue Theatre and ACT Theatre)
Brandon O’NeillUrinetown (The 5th Avenue Theatre and ACT Theatre)
Alex SturtevantHead Over Heels (ArtsWest)

Excellence in Performance as an Ensemble:

(Large Theaters):

As You Like It (Public Works) – Seattle Repertory Theatre
Indecent – Seattle Repertory Theatre (Bradford Farwell, Julie Briskman, Ron Orbach, Cheyenne Casebier, Nathaniel Tenenbaum, Andi Alhadeff, Antoine Yared, Alexander Sovronsky, Kate Olson, Jamie Maschler)
Million Dollar Quartet – Village Theatre (Skye Scott, Brian Grey, Jason Kappus, John Countryman, Matt Wade, Cayman Ilika, James ‘Rif’ Reif, Chris Jones)
*** Nina Simone: Four Women – Seattle Repertory Theatre (Shontina Vernon, Shaunyce Omar, Britney Nicole Simpson, Porscha Shaw)
Pass Over – ACT Theatre (Treavor Lovelle, Preston Butler III, Avery Clark)
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee – Village Theatre (Justin Huertas, Sarah Russell, Rafael Molina, MJ Sieber, Arika Matoba, Taylor Niemeyer, Jessica Skerritt, Brian Lange, Nicholas Japaul Bernard)
The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time – Village Theatre (Michael Krenning, Jéhan Òsanyìn , James D. Sasser, Kathryn Van Meter, Anne Allgood, Eric Polani Jensen, William Shindler, Rob Burgess, Keiko Green, Cheryl Massey-Peters)

(Small Theaters):

*** Citizen – Sound Theatre Company and The Hansberry Project (Shermona Mitchell, Allyson Lee Brown, Naa Akua, Nicholas Japaul Bernard, Rebecca Cort, Richard Sean Glen)
Head Over Heels – ArtsWest (Mila Jam, Louis Hobson, Ann Cornelius, Rheanna Atendido, Kataka Corn, Eric Dobson, Alex Sturtevant, Joseph Tancioco, Will Chadek, Maddi Chancey, Yena Han, Maleah Haverly, Cherisse Martinelli, Drew O’Donnell, Adrian Renon, Malcom “MJ” Smith, Spencer Stromberg, Brandon Weglin)
Peeling – Sound Theatre Company (Michelle Mary Schaefer, Sydney Maltese, Carolyn Agee)
Salty – ReAct Theatre (Varinique Davis, Angela DiMarco, Annelih Hamilton, David S. Hogan, Lia Lee, Tony Magana Jr., Kenon Veno)
Sheathed – Macha Theatre Works (Ayo Tushinde, Sunam Ellis, Funé Tautala, Maile Wong, Natalie Berg, Isis King, Dylan Smith)
The Last World Octopus Wrestling Champion – ArtsWest (Rachel Guyer-MaFuné, Corinna Lapid Munter, Christian Quinto, Tyler Rogers, Porscha Shaw)
Trevor – MAP Theatre (Teri J. Lazzara, Brandon Ryan, Michael D. Blum, Jesse Calixto, Danielle Daggerty, Zenaida Rose Smith)
Matthew Smucker and Pete Rush were honored for their Scenic Designs for Dracula (ACT Theatre) (pictured left) and Feathers and Teeth (Washington Ensemble Theatre) pictured right.

Excellence in Scenic Design:

(Large Theaters): 

Martin ChristoffelUrinetown (The 5th Avenue Theatre and ACT Theatre)
L.B. MorseIndecent (Seattle Repertory Theatre)
*** Matthew SmuckerDracula (ACT Theatre)
Julia Hayes WelchPass Over (ACT Theatre)
Mark WendlandThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)

(Small Theaters): 

Lex MarcosLungs (Really Really Theatre Group)
*** Pete RushFeathers and Teeth (Washington Ensemble Theatre)
Burton YuenJohn (ArtsWest)
Parmida ZiaeiSheathed (Macha Theatre Works)
Parmida Ziaei and Margaret Toomey – White (Theatre22)

Excellence in Costume Design:

(Large Theaters):

*** Melanie Taylor BurgessUrinetown (The 5th Avenue Theatre and ACT Theatre)
Beth GoldenbergIndecent (Seattle Repertory Theatre)
Kelly McDonaldThe Tempest (Seattle Shakespeare Company)
Cathy Meacham HuntGuys and Dolls (Village Theatre)
Emilio SosaShout Sister Shout! (Seattle Repertory Theatre)

(Small Theaters): 

*** Jocelyne FowlerHead Over Heels (ArtsWest)
Jocelyne FowlerThe Revolutionists (Theatre22)
Jocelyne FowlerSheathed (Macha Theatre Works)
Ricky GermanIs God Is (Washington Ensemble Theatre)
Parmida Ziaei and Taya PynePeeling (Sound Theatre Company)
Indecent (Seattle Repertory Theatre) left and Feathers and Teeth (Washington Ensemble Theatre)

Excellence in Lighting Design:

(Large  Theaters): 

*** Robert J. AguilarIndecent (Seattle Repertory Theatre)
Amiya BrownThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)
Thorn MichaelsThe Tempest (Seattle Shakespeare Company)
Tristan RobersonAmerican Junkie (Book-It Repertory Theatre)
Andrew D. SmithDracula (ACT Theatre)

(Small Theaters):

Ahren BuhmannSheathed (Macha Theatre Works)
*** Ryan DunnFeathers and Teeth (Washington Ensemble Theatre)
Carolina JohnsonThe Brothers Paranormal (Pork Filled Productions)
Thorn MichaelsFire Season (Seattle Public Theater)
Richard SchaeferCitizen (Sound Theatre Company and The Hansberry Project)

Excellence in Sound Design:

(Large Theaters): 

Erin BednarzThe Tempest (Seattle Shakespeare Company)
Sharath PatelPass Over (ACT Theatre)
Paul James PrendergastIndecent (Seattle Repertory Theatre)
*** Brent WarwickThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)
Robertson WitmerDracula (ACT Theatre)

(Small Theaters):

Dominic CodyKramersJohn (ArtsWest)
Johanna MelamedSheathed (Macha Theatre Works)
*** Maggie RogersFeathers and Teeth (Washington Ensemble Theatre)
Troy LundThe Brothers Paranormal (Pork Filled Productions)

Excellence in Musical Direction:

Claire MarxThe Last World Octopus Wrestling Champion (ArtsWest)
Brandon PeckCabaret (Gilbert & Sullivan Society)
*** Alexander SovronskyIndecent (Seattle Repertory Theatre)
R.J. TanciocoHead Over Heels (ArtsWest)
Nathan YoungThe Light in the Piazza (Showtunes Theatre)
The cast of The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)

Excellence in Choreography or Movement:

(Large Theaters):

*** Sonia DawkinsThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)
Tanya LockyerIndecent (Seattle Repertory Theatre)
Nikki LongGuys and Dolls (Village Theatre)
William Carlos AnguloShout Sister Shout! (Seattle Repertory Theatre)

(Small Theaters):

Alyza DelPan-Monley (movement) and May Nguyen Lee (fight director) – Sheathed (Macha Theatre Works
Alyza DelPan-MonleyOffice Hour (ArtsWest)
*** UJ ManguneHead Over Heels (ArtsWest)

Excellence in Local Playwriting:

Kelleen Conway BlanchardThe Neverborn (Annex Theatre)
Justin HuertasThe Last World Octopus Wrestling Champion (ArtsWest)
*** Maggie LeeSheathed (Macha Theatre Works)
Myra PlattBehold the Dreamers (Book-It Repertory Theatre)
Aurin SquireFire Season (Seattle Public Theater)

Excellence in Local Composing:

*** Justin HuertasThe Last World Octopus Wrestling Champion (ArtsWest)
Leanna KeithSheathed (Macha Theatre Works)
Curtis MooreThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)
Malex ReedThe Tempest (Seattle Shakespeare Company)
*** Robertson Witmer and Rachael BeaverDracula (ACT Theatre)

Excellence in Video Design:

Ahren BuhmannWhite (Theatre22)
Bryce Bartl-Geller and Broom Cupboard StudioFeathers and Teeth (Washington Ensemble Theatre)
Jared NormanPeeling (Sound Theatre Company)
L.B. MorseIndecent (Seattle Repertory Theatre)
*** Gregory W. TowleThe Curious Incident Of The Dog In The Night-Time (Village Theatre)

About Seattle Theater Writers:

Founded in 2010 by Miryam Gordon and comprised of local writers and reviewers, Seattle Theater Writers is a group of critic/reviewers dedicated to raising public awareness of theater practitioners and the work produced by professional theater organizations. Seattle Theater Writers’ hope is that these awards might encourage theater attendance and enjoyment of our rich cultural offerings. Born from this mission are the annual Gypsy Rose Lee Awards, recognizing excellence in Seattle theater across 28 categories.

Tags: , , , , , , , , , ,

Comments are closed.